Borç İstifleme vs Borç Kartopu – Borç Ödeme Yöntemi Daha İyi mi?

Home » Budgeting » Borç İstifleme vs Borç Kartopu – Borç Ödeme Yöntemi Daha İyi mi?

Borç İstifleme vs Borç Kartopu - Borç Ödeme Yöntemi Daha İyi mi?

insanlar borcunu ödemek için kullanmak iki popüler yöntem vardır. Geleneksel yöntem “borç kartopu” öteki ise denir “borç yığma” denir ve popüler finans uzmanı Dave Ramsey tarafından önerilmektedir.

Eğer borcunu ödeyen durumuna getirmek için yaklaşım anlamaya böylece yanlısı ve con her bir göz atalım.

Borç İstifleme

(Aksi borç çığ yöntemi olarak da bilinir) “borç yığma” yöntemi sıralanmış tüm borçlarının listesini yapmak önerir faiz oranı ile en yüksekten en düşüğe.

Örneğin, borçlusundur:

  • Mastercard – 2500 $ – 19 oranında – En yüksek faiz oranı
  • Visa – $ 7,500 – yüzde 13’ü – İkinci En Yüksek Faiz Oranı
  • Araba Kredisi – 4000 $ – yüzde 8 – Üçüncü En Yüksek Faiz Oranı
  • Öğrenci Kredi – $ 1,900 – yüzde 5 – Düşük Faiz Oranı

“Borç yığma” yöntemi, tüm kredilerin asgari ödeme yapmak önerir. Ardından, yüzde 19 ile en yüksek faiz oranına sahip MasterCard, amorti yönelik tüm ekstra para atmak gerekir.

Eğer yüzde 19 MasterCard borç sildi sonra, yüzde 13 ikinci en yüksek faiz oranına sahip Visa dengesi, mücadele.

o $ 7,500 ile en yüksek denge vardır, çünkü size Visa ödemek için uzun bir zaman alır. onunla kalın. İşiniz her durumda, daha düşük faiz oranları ile borçlarını ödemeye başlayabilirsiniz.

Artıları: Bu yöntem size faiz ödemelerinde en çok para tasarrufu sağlar.

Eksileri: Bu yüksek denge borç sizin listesinden geçti almak için uzun bir zaman alabilir.

Eğer liste dışı geçiş zihinsel “zafer” hissetmeden, kredi ödemeye yönelik çok fazla zaman ve enerji yatırım sonra düş kırıklığına uğramış olabilirler.

Borç Kartopu

Kartopu yöntemine göre, birlikte kredi amorti yolunda attığı her yedek kuruş atmak gerektiğini bakılmaksızın faiz oranı, en düşük denge.

Eğer kartopu yöntemi kullanılmıştır, aşağıdaki gibi yukarıdaki listemi yeniden olacaktır:

  • Öğrenci Kredi – $ 1,900 – yüzde 5 – En Düşük Bakiye
  • Mastercard – 2500 $ – 19 oranında – İkinci Düşük Dengesi
  • Araba Kredisi – 4000 $ – yüzde 8 – Üçüncü düşük Dengesi
  • Visa – $ 7,500 – 13 oranında – En yüksek Dengesi

Sen tüm kredilerin asgari ödeme yapmak istiyorum. bu özel durumda – – bu AYRICA düşük faiz oranına sahip Sonra ne olursa gerçeği, en küçük dengesi ile borç yolunda attığı her ekstra kuruş atmak istiyorum.

Bu yöntemin arkasındaki fikir Listenizdeki kapalı o borca ​​geçerken en küçük denge ile kredi amorti size “zafer” psikolojik duygu verecektir olmasıdır. Yani zihinsel para tasarrufu ve borçlarını geri ödemelerinde devam için motive edecek “kazanmak”.

Artıları: Bu yöntem size zafer daha acil hissi verir.

Eksileri: Bu daha pahalı. Borç yığma yöntemine kıyasla Sen yararına daha ödeyeceğim.

Sen Hangi yöntemi kullanın mı?

Ben kişisel finans … şey … kişisel olduğunu söylemek istiyorum.

borcunu ödeme diyet gibi biraz. Tabii, orada planları yeme daha “ideal” vardır, ama gerçekçi olalım: çoğu kişi mükemmel bir diyet sadık gidiş değildir. “En iyi” diyeti sopa edeceğiz biridir.

Borcunu ödemek benzer. Kişiliğine uygun ve sizi motive eder bir bütçe yapma konusunda dürüst olun. Sen ödeyeceğiniz en Eğer borç ödeme planı sopa yoksa yararınadır.

Çok, deneme tamam. Borç yığma yöntemi şu anda sizin için daha cazip duyulur ve birkaç ay için denemek ve işe yaramıyor fark ederseniz, size borç kartopu yöntemine geçemezsiniz neden yok.

Bir plan olması iyi bir fikir, ama bu ona zaman% 100, yılın 365 günü kendinizi tutmaya gerek anlamına gelmez. Yapılacaklar hayat sana eğri topları atar, değiştirmek ve uyarlamak gerekir. Yani bazen mali stratejileri değişiyor demektir. Deneyinilk yöntem işe yaramazsa Yani kendini suçlama yoktur. Eğer bir şeyi bulana kadar ona tutun.