Davranışsal Finans You Daha İyi Bir Yatırımcı olun Could nasıl

Home » Investing » Davranışsal Finans You Daha İyi Bir Yatırımcı olun Could nasıl

insanlar yer almadıkları Pazarlar tahmin etmek kolay olurdu

Davranışsal Finans You Daha İyi Bir Yatırımcı olun Could nasıl

Hiç stokları alım veya satım yaptıysanız, soğuk, sert kanıt ziyade hisler ve duygular üzerine bunu yaptığı dayalı olma ihtimali var.

Size yatırım hedeflerine dikkatle duruldu göz önünde bulundurarak, objektif bilgilere dayalı ticaret inanmak isteyebilir. Ama sen insansın. Eğer televizyonda bu konuda bir pundit konuşma gördü çünkü bir hisse senedi satın. bazı değer kaybetti ve çok korktuk çünkü bir hisse senedi satmak.

Muhtemelen bir işlemi yapmak için iyi hissettiriyor çünkü stokları satın veya sattım.

Eğer duygu dayalı işlem gören değil bile, yüzünden bir bilgi eksikliği nedeniyle optimal yatırım seçim yapmak değildi başka örneklerini de olabilir.

Davranışsal finans bu fenomeni inceler çalışmanın yeni bir alandır. Bu psikoloji ve duygu bakar ve piyasalar her zaman yukarı gitmez veya yol aşağı biz beklediğinizden açıklamaya çalışır.

Konvansiyonel veya Geleneksel Finans

İnsanlar yıllarca iş ve finans çalışmaktayım. Sonuç olarak, piyasalar belirli koşullar altında nasıl tepki vereceğini tahmin etmek objektif verileri kullanan birçok kuram ve modelleri vardır. Finansal varlık fiyatlandırma modeli, etkin piyasalar hipotezi, ve diğerleri pazarları tahmin oldukça iyi bir sicili var. Fakat bu modeller gibi bazı olası şeyler, varsayalım:

  • Yatırımcılar her zaman onların emrinde tam ve doğru bilgilere sahip
  • Yatırımcılar risk için makul bir tolerans var ve bu tolerans değiştirmez.
  • Yatırımcılar her zaman büyük değerde en para kazanmak için çalışacaktır.
  • Yatırımcılar her zaman en akılcı seçimler yapacaktır.

bu hatalı varsayımlar sonucunda, geleneksel finans modelleri mükemmel sicili yok.

Aslında, zaman içinde, akademisyenler ve finans uzmanları, geleneksel modeller açıklayamadığı anormallikler olduğunu fark etmeye başladı.

garip Şeyler

yatırımcılar rasyonel davranıyor ise olmamalı bazı olaylar vardır. Ama yaptıkları. Örneğin, bazı kanıtlar stokları son birkaç gün ve ayın ilk birkaç gün daha fazla döner olacağı, düşünün. Ya stokları bilinmektedir gerçeği Pazartesi günleri düşük karlar.

Orada bu olaylar için mantıklı bir açıklama, ama onlar insan davranışı ile açıklanabilir. Birçok stokları yılın ilk ayında daha iyi performans sergilediğini göstermektedir sözde, “Ocak etkisi” düşünün. Orada bu öngörür hiçbir konvansiyonel model ama çalışmalar yatırımcılar vergi nedenlerle yıl sonundan önce stokları satıldı çünkü stokları Ocak ayında dalgalanma göstermektedir.

Anomalilerinin için Muhasebe

İnsan psikolojisi karmaşıktır ve her mantıksız hareket yatırımcılar hale getirebileceğini tahmin etmek tabii ki imkansız. Ama, davranışsal finans okumuş olanlar az-daha-mükemmel yatırım kararları bizi itmek düşünce süreçlerinin bir dizi olduğu sonucuna vardılar.

Bunlar arasında:

  • Dikkat Önyargı:  insanlar daha az bilinen şirketlerin daha iyi getiri vaadi sunan bile manşetlere şirketler yatırım yapacak ileri süren kanıtlar vardır. Hepimizin onlar hakkında bilmek çünkü aramızda kim Apple veya Amazon yatırım değil?
  • Milli Önyargı:  Bir Amerikan stokları denizaşırı daha iyi getiri teklif bile Amerikan şirketlerine yatırım için gidiyor.
  • Underdiversification:  yatırımcılar geniş çeşitlendirme onlara daha fazla para kazanmak açsa bile, kendi portföyünde hisse senedi nispeten az sayıda tutarak daha rahat hissetmek için bir eğilim vardır.
  • Cockiness:  Yatırımcılar onlar yaptıkları işte iyi olan inanmak istiyorum. Onlar kendileri ve yaklaşımı güven, çünkü yatırım stratejilerini değiştirme olasılığı düşüktür. Işler iyi giderken Benzer şekilde, onlar da aslında onların iyi sonuçlar dışındaki faktörlere veya düpedüz şans dönünce kredi almak olasıdır.

Yardımcı Olabilirsiniz Nasıl

Daha iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız, daha az insan olmak isteyecektir. Bu sert geliyor, ama kendi hatalı düşünme geçmişte size zarar nerede kendi önyargıları stok almak ve tanımak yararlanacaktır.

“Ben yatırım kazanır için kredi almak ve benim kayıplar için dış faktörler suçlayabilir misiniz?”, “Sor şimdiye kadar öfke bir hisselerini sattı mı?“Hep ben haklıyım mı”ya da benzeri, kendinize zor sorular sorarak düşünün, ya da satın bir stok basit hislerime dayanarak?”

Belki de en önemlisi, doğru yatırım seçimler yapmak için gereken tüm bilgilere sahip olmadığını kendinize sorun gerekmektedir. Bu satma veya önce stok hakkında her şeyi bilmek imkansız ama araştırma iyi bit Eğer mantık ve nesnel bilgi ziyade kendi önyargıları veya duygulara dayalı yatırım yapıyoruz sağlamaya yardımcı olur.

Bir Robo-Danışmanını düşünün

yatırım son trendlerden biri de şirketin çok az insan müdahalesi ile yatırımlarını yönetiyor ettiği robot danışmanlarının kullanımıdır. Para yerine matematiksel talimatlar ve algoritmalar ile yönetilir. Vanguard, E-Ticaret ve Charles Schwab dahil olmak üzere bazı önemli indirim simsarlık robo-danışman hizmetleri var ve Daha İyisi ve Kişisel Capital dahil yeni bir şirketler vardır.

Jüri robo-danışmanları aşan getiriler sunan olmadığı konusunda hala çıktı. Ama teoride, bir robot danışman kullanarak optimum ve rasyonel yatırım kararları şansınızı artıracaktır. fazla yatırımcı bu otomatik yaklaşıma çevirmek Dahası, biz insan davranışı piyasalar nasıl performans daha küçük bir rol oynar gibi geleneksel finans modelleri daha doğru hale görebilirsiniz.

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He’s Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.