Dlh Snowball vs. dlhu Stacking – Ktorý dlh výhra metóda je lepšia?

Home » Budgeting » Dlh Snowball vs. dlhu Stacking – Ktorý dlh výhra metóda je lepšia?

Dlh Snowball vs. dlhu Stacking - Ktorý dlh výhra metóda je lepšia?

Tam sú dve populárne metódy, ktoré ľudia používajú na splatenie dlhu. Tradičná metóda sa nazýva “dlh stohovanie”, zatiaľ čo druhý sa nazýva “dlhu snehové gule”, a je odporúčaný populárny finančný expert Dave Ramsey.

Poďme sa pozrieť na pre a proti je na sebe, takže si môžete prísť na to, aký prístup, aby sa splácaním vášho dlhu.

dlh stohovanie

Metóda “dlh stohovanie” (inak známy ako metóda dlhu lavínového) odporúča vytvoriť zoznam všetkých svojich dlhov, a to hneď od úroková sadzba , od najvyššieho k najnižšiemu.

Napríklad by mohol dlhujete:

  • Mastercard – $ 2,500 – 19 percent – najvyššie Interest Rate
  • Visa – $ 7,500 – 13 percent – druhý najvyšší úroková sadzba
  • Car Loan – $ 4,000 – 8 percent – tretia najvyššia úroková sadzba
  • Student Loan – $ 1.900 – 5 percent – Najnižšia úroková sadzba

Metóda “dlh stohovanie” radí, že urobíte minimálne platby na všetkých svojich úverov. Potom by ste mali hodiť všetky svoje peniaze navyše smerom spláca svoj MasterCard, ktorá má najvyššie úrokové sadzby na 19 percent.

Potom, čo ste zotrel svoju 19 percent MasterCard dlhu, riešiť rovnováhu Visa, ktorá má druhý najvyšší úrokovej sadzby na 13 percent.

Bude to trvať dlho splácať Visa, pretože má najväčšiu váhu, na $ 7,500. Držať sa ho. Kedykoľvek budete hotoví, môžete začať platiť dlhy s nižšími úrokovými sadzbami.

Pros: Táto metóda vám ušetrí najviac peňazí v úrokových platieb.

Nevýhody: Môže to trvať dlho, než sa dostať high-zadĺženosť prekrížené z vášho zoznamu.

Môžete mať pocit, frustrovaní po investovať toľko času a energie na splácanie úveru, bez pocitu duševnej “víťazstvo” kríženia ju z vášho zoznamu.

dlh Snowball

Podľa metódy snehové gule, mali by ste hodiť každú voľnú cent na splácanie úveru s najnižším rovnováhy, bez ohľadu na úrokové sadzby.

Ak ste použili snehové gule metódu, mali by ste zmeniť poradie vyššie uvedeného zoznamu takto:

  • Student Loan – $ 1.900 – 5 percent – Najnižšia Balance
  • Mastercard – $ 2,500 – 19 percent – Second-Najnižšia Balance
  • Car Loan – $ 4,000 – 8 percent – tretia najnižšia zostatok
  • Visa – $ 7,500 – 13 percent – najvyššie Balance

By ste, aby minimálne platby na všetkých svojich úverov. Potom by ste hodiť každý ďalší cent smerom dlh s najnižším rovnováhy, bez ohľadu na skutočnosť, že – v tomto konkrétnom prípade – je tiež najnižšie úrokové sadzby.

Myšlienka tejto metódy je, že splácanie úveru s najmenším bilanciu vám dá psychologický pocit “víťazstvo”, ak prekročí túto pôžičku z vášho zoznamu. Že duševné “výhra” bude motivovať aj naďalej šetrí peniaze a splácanie svojich dlhov.

Pros: Táto metóda vám dáva väčší okamžitý pocit víťazstva.

Nevýhody: Je to stojí viac. Budete platiť viac v záujme, v porovnaní s metódou dlhu stohovanie.

Ktorá metóda by mali používať?

Páči sa mi povedať, že osobné financie je … no … osobné.

Splácanie dlhu je trochu ako diéty. Iste, existuje viac “ideálny” jesť plány vonku, ale buďme realistickí: väčšina ľudí sa nebude držať perfektné diétu. “Najlepšia” diéta je ten, ktorý budete držať.

Splácanie dlhu je podobný. Buďte úprimní o tom, rozpočet, ktorý zodpovedá vašej osobnosti a udržuje si motiváciu. Budete platiť najviac v záujme ak nechcete držať s vašou dlh výplatnej plán.

To je v poriadku experimentovať tiež. V prípade, že metóda dlh stohovanie zvuky príťažlivejšie pre vás práve teraz, a ty to vyskúšať po dobu niekoľkých mesiacov, a zistil, že to nefunguje, nie je dôvod, prečo nemôžete prejsť k metóde dlhu snehové gule.

Mať plán, je to dobrý nápad, ale to neznamená, že budete musieť držať sa k nej 100% času, 365 dní v roku. Veci sa menia, život hádže krivka gule na vás, a budete musieť prispôsobiť. Že niekedy znamená zmenu svoje finančné stratégie. Takže sa nemusíte poraziť sami sa v prípade, že prvá metóda pokusu nefunguje. Udržať na to, kým nenájdete niečo, čo robí.