Sizin Borç Geri Ödemesi öncelik nasıl

Home » Budgeting » Sizin Borç Geri Ödemesi öncelik nasıl

 Sizin Borç Geri Ödemesi öncelik nasıl

borcunu ödeme Ne kadar bunun bağlı uzun bir yolculuk olabilir. Bu sizin sınırlı kaynaklar için rekabet eden diğer finansal hedefleri var, özellikle motivasyon kaybeder ve vazgeçmek son derece kolaydır. bunu ödemek için bir plan oluşturmak için çok önemli nedeni budur.

Eğer ödemek için çalışıyoruz altı farklı hesapları var Ancak, bu bile ezici görünebilir. Neyse ki, size borç geri ödeme öncelik yardımcı olabilir başparmak birkaç kural vardır.

Ama önce bir plan içine almak önce organize etmek çok daha kolay bir hale getirecektir olarak en, sırayla borç geri ödeme bilgileri alalım.

Borçlarınızı Organize

İlk şeyler ilk olarak bunu borcunuzun tümü üzerinde şu bilgileri bulmalıyız:

  • borçlu miktarı (denge)
  • Minimum ödeme
  • Faiz oranı / Nisan
  • Son ödeme tarihi

Bu bilgiler genellikle sürece bunlara erişmek için bir hesabınız gibi, sizin veya çevrimiçi postayla tablolarda bulunabilir.

Eğer bu bilgileri kolayca bulamazsanız, o zaman sadece borçlu arayıp bilgi isteyin. Onlar sizin için bakmak gerekir.

biz denge ve faiz oranlarını içeren Odaklanacağımız bilginin en büyük iki adet, yani en azından geçmeden önce bu ikisini almak için emin olun. yerinde bir bütçe olması da bu kolaylaşabilir.

Borç Çığ Yöntemi – Faiz Oranına Göre Borcunuzu öncelik

Bu “borç çığ” yöntemi olarak bilinen ve matematiksel olarak, bu borç geri ödeme yolculuk boyunca size en para kazandıracak biri olduğunu.

Ne yapmanız gereken en düşük faiz oranı en yüksek faiz oranından borçlarınızı sipariş olduğunu.

En yüksek faiz oranı ile borcunu ödeyerek odaklanarak  ilk Hesaplarınızda tahakkuk ediyor faiz azalacak, çünkü daha çok tasarruf. Eğer dikkatli değilseniz Faiz sizin borç geri ödeme planında son derece kötü bir faktör olabilir.

Örneğin,% 7 faiz oranı ile 10.000 $ kredi söylüyorlar ve bunu ödemek için 5 yıl var. Minimum aylık ödeme $ 198, ancak söz konusu ödemenin tamamı dengesini amorti doğru gidecek olurdu.

Bunun yerine, ilk ödeme 58 $ civarında yerine ilgi doğru gidecek. Ahh. Sadece $ 1 ilgi doğru gider ki Son ödemenizin, o Kontrast.

Ekstra ödeme yapma anapara doğru gidebilir ilgi ödemelerinizin daha hızlı böylece daha bir kopup gelir. Ancak bu yöntem psikolojik etkisi borç sıklıkla vardır odaklanmak başarısız olur.

Borç Kartopu Yöntemi – Denge By Borcunuzu öncelik

Ne en yüksekten en düşüğe faiz oranından borç sipariş ve en yüksek faiz oranı borç da en borçlu biri olduğunu bulursan? Yani yenerek görünebilir ve hatta henüz plan başlamadılar.

Bu durum olarak çıkıyor ve bir dağ bakıyorsanız siz henüz ulaşabilir sanmıyorum – ve olmayan heyecanlı ulaşmak için – o zaman borç kartopu yöntemi ile daha iyi olabilir. Bunun yerine faiz oranı, ilk düşük denge ile borcunu ödeyerek odaklanmak ve daha sonra yukarıya doğru çıkın.

Hayır, sen kadar bu şekilde para kazanmak için gidiyor, ama borç çıkıyorum çoğu zaman duygusal bir deneyim, bir mantıksal deneyimdir değiliz.

Sen en motive kaldırıma borcunu tekme yapar hangisi yöntem seçmelisiniz. Küçük bir kazan almak o kadar sık ​​daha çekici olan her ise, kartopu yöntemi gitmek yoludur.

Şimdi bu borç geri ödeme yöntemleri onlara daha göründüğünden, bu da var olarak çalışmak nasıl daha yakından bakalım.

Momentum İçin Ödeme Snowballing

Şu anda, borcun asgari ödeme yapmaya olabilir, ama bu çok hızlı borç özgürlüğüne ulaşmasına izin vermeyecek. Eğer pranga olmadan yaşam başlayabilmek için hedef serbest borç olmak ise, o zaman borç ekstra ödeme başlamak istiyorum. Bu kartopu yöntemi tam olarak nasıl çalıştığını bu. Eğer 4 borçları olduğunu varsayalım:

  • Kredi Kartı # 1:% 12 faiz @ 5000 $
  • Kredi Kartı # 2:% 15 faiz @ 1000 $
  • Öğrenci Kredi:% 4 faiz @ 14.000 $
  • Bireysel Kredi:% 7 faiz @ $ 10,000

borç kartopu yöntemiyle, ilk kredi kartı 2. üzerinde durulacak. Örnekte, en minimum ödeme 20 $ olduğunu varsayalım. Sen diğer tüm borçlarının üzerinde minimum ödeme devam ederken ona doğru 100 $ ödemeye karar.

Yani kredi kartı 2. doğru 120 $ toplam ödüyoruz. Bunu karşılığını sonra, kredi kartı 1. geçin. en bunun için asgari ödeme 60 $ diyelim. Sen 120 $ size 180 $ olmak üzere toplam, üzerinde kredi kartı # 1 ödeyerek yuvarlayın.

O aldığımızı sonra, $ 198 minimum Ödemelerinizden kişisel kredi, odaklanmak. Kredi kartı 1. ödemek için kullanıyorlardı 180 $ ile, ona doğru $ 378 ödeyebilirsiniz.

öğrenci kredi: Eğer kişisel kredi karşılığını verdikten sonra, nihai borç öldürmek için zamanı. Bu minimum ödeme $ 260 – ama ona doğru $ 638 ödeme yapıyorsanız, $ 378 ile birleştiğinde.

Bu örnekte ile, birlikte ödemelerinizi “çığ” ve daha büyük bir darbe, bir borcunu ödemek her zaman yapıyoruz görmek için kolay olmalıdır. Bu yöntemi kullanmak ve yönüyle minimum ödeme tuttu olmadıysa, bu borcunu ödemek için çok daha uzun alacaktı.

Az önce daha iyi bir şekilde sahip kaynakları kullanıyoruz. Kredi kartı 2. 20 $ yerine 100 $ ödeme bile gerekli değildir – sadece 20 $ ödemek ve kartopu o olabilir – ama senin borç ekstra ödeme zihniyet seni almak yardımcı olur.

Sen çığ yöntemi için bu aynı ilkeyi kullanabilirsiniz, ancak borçlarını ödemek sırası farklı olacaktır.

Borç Kar tanesi Yöntemi

Yine de sahip başka bir seçenek borç kar tanesi yöntemi kullanmak ve bu yöntem borç kartopu veya borç çığ yöntemleri ile bağlantılı olarak kullanılabilir.

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi mümkün olduğunda, “snowflaking” ödemeler sadece küçük ödemeler yapmak demektir.

Diyelim ki spor salonunda 5 $ bulmak veya iş arkadaşınız (yaklaşık unuttuğunu) aylar önce onları satın yemek için 10 $ verir ya da doğum günü için bir akrabadan 50 $ alacak diyelim.

Bu durumların hepsinde, para küçük windfalls aldı – bu beklemediğiniz ve bütçenizi hesaba olmasaydı paradır.

o para ya da “ekstra” para “bulunamadı” olduğundan beri, bu borç düz gider. Onsuz yaşamış, neden borç dışına alma 1. hedefe doğru koymak olabilir?

Bütçeniz ekstra para var ettiğinde size ödemeleri snowflake seçebilirsiniz. Örneğin, normal 40 $ aksine sadece, bu hafta gaza 20 $ harcadı demek. borcunuzun doğru diğer 20 $ gönder.

Eğer düzensiz programa ödeme Son olarak, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Belki bir freelance olursun ya da komisyon ödenen ve mümkün değil nakit akışı büyük, ekstra toptan ödeme almak. sen sandığımdan daha az harcama zaman size borçlu doğru küçük Ödeme göndermek için deneyin. Ya da, serbest olarak, bir istemci size ödediği her zaman% 5 çıkar ve size borçlu doğru koydu.

Bu yöntem ilk başta etkisiz görünebilir fakat az miktarda ekleyin. Eğer fazladan her hafta 20 $ ödemek, bu size borç doğru ödedim fazladan 100 $! Artı, Ay geneline ilerleme birkaç kez yapıyoruz gibi bir duygu yararı olsun, her zaman bir ödeme zamanlama.

Nasıl öncelik için seç mı?

Ne yöntem doğru ya da yanlış. kişisel finans birçok şeyde olduğu gibi, tamamen seçtiğiniz yöntem size kalmış.

Önemli olan borcunu ödeyen ve bu amaçla konusunda ilerleme yapıyoruz olmasıdır. borcunu ödemek daha yakın diğer mali hedeflere sizi alır ve paranızı Sonunda kendi haline gelir. Sen artık kimseyi borçlu huzur olacak.

Ayrıca mutlaka iki yöntem arasında seçim yapmak gerekmez. Sen kartopu yöntemi deneyin ve bunu motive değil bulursanız, çığ yöntemine geçiş olabilir. Planınız dokunulmaz olması gerekmez. daha önemlisi size borcunu ödeyen odaklanıyorsanız olmasıdır.

Ödemeler için Bütçe Do not Forget

Eğer, aynı zamanda bütçe ekstra borç ödemeleri için, size minimum ödeme tasarrufu için bütçe alıştığınız gerektiğine özellikle gibi.

Bütçenizi oyulma ve geçici dan alabilir herhangi bir yerde olup olmadığını görmek. Belki bir ay dışarı yemek olmadan gidin ve borç doğru bunun için ayrılan ettik 50 $ kullanabilirsiniz. Ya da kabloyu iptal edip borç doğru 150 $ göndermeye başlayabilirsiniz.

Eğer ödeme yapabiliyor ne kadar anlamaya ve bütçenizi sorumluydu emin olun. Sadece asgari ödemeler için bütçe istiyor ve o zaman bu para harcama bitireceğiz çünkü borcunuzun doğru ayın sonunda geride kalanları kullanmayın. Önümüzdeki başka bir şey üzerinde para harcamak için cazip değil bu yüzden zaman ekstra ödemeler için hesap.

Bazı şeylerin geri kesme ihtimali de heyecan hissettiğiniz değil, bu geçici olduğunu unutmayın. Hep daha ziyade senin aynı harcama tutmak ve borç doğru yapmak tüm ekstra para göndermek olsaydın tarafta daha fazla para kazanmak için bir yan itip başlatabilir.

Ne herhangi bir ekstra para yoksa, ve borç ödemeleri sarsılan olur? alacaklılar ara ve işe başlamak için daha düşük bir ödeme çalışmak için herhangi bir yolu var mı, hız kazanması ve muhtemelen daha fazla kazanabilirsiniz kadar sorun. Sadece bir ücret karşılığında bu hizmeti sunan borç yönetimi şirketlerin dikkatli olun.

organizasyon, çalışkanlık ve sebat biraz ile, yakında borç özgür olacaksınız.

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He’s Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.