איך מימון התנהגותי שיכול להפוך אתכם משקיעים Better

Home » Investing » איך מימון התנהגותי שיכול להפוך אתכם משקיעים Better

שוק יהיה קל לנבא אם האדם לא היה מעורב

איך מימון התנהגותי שיכול להפוך אתכם משקיעים Better

אם אי פעם קנה או מכר מניות, יש סיכוי שאתה יכול לעשות זאת על בסיס תחושות ורגשות ולא קרות, ראיות מוצקות.

אולי כדאי להאמין לך לסחור על בסיס מידע אובייקטיבי, פוקח עין מרוכזת מטרות ההשקעה שלך. אבל אתה אדם. אתה קונה את המניה בגלל שראית שיחה על זה עם פאנדיט בטלוויזיה. אתה מוכר מניה משום שהוא איבד קצת ערך ואתה נבהל.

כנראה שכבר קנו או מכרו מניות פשוט כי זה מרגיש טוב לעשות עסקה.

גם אם אינם נסחרים מבוסס על רגש, ייתכנו מקרים אחרים שבהם אתה לא לעשות את הבחירה השקעה אופטימלית בשל חוסר מידע.

מימון התנהגותי הוא תחום חדש של מחקר זה בוחן את התופעה. הוא מסתכל על פסיכולוגיה ורגשות, ומבקש להסביר מדוע שווקים לא תמיד ללכת למעלה או למטה את הדרך בה אנו עשויים לצפות.

אוצר קונבנציונלי או מסורתי

אנשים כבר לומדים עסקים ופיננסים במשך שנים. כתוצאה מכך, יש הרבה תיאוריות ומודלים העושות שימוש בנתונים אובייקטיביים לחזות כיצד השווקים יגיבו בנסיבות מסוימות. מודל התמחור נכס הון, תאוריית השוק היעיל, ואחרים יש רקורד טוב סביר לחזות את השווקים. אבל הדגמים הללו מניחים כמה דברים לא סבירים, כגון:

  • המשקיעים תמיד יש מידע מלא ומדויק לרשותם
  • למשקיעים יש סובלנות סבירה לסיכון, וסובלנות שאינה משתנית.
  • המשקיעים תמיד ישאפו לעשות הכי הרבה הכסף על הערך הגדול ביותר.
  • המשקיעים תמיד לעשות את הבחירות הכי הרציונאליות.

כתוצאה הנחות שגויות אלה, מודלים מימון קונבנציונלי אין רקורד מושלם.

למעשה, לאורך זמן, אקדמיה ומומחי אוצר החלו מבחין בחריגות כי מודלים קונבנציונליים לא יכולים להסביר.

דברים מוזרים

אם המשקיעים מתנהגים בצורה רציונלית, יש אירועים מסוימים שלא צריך לקרות. אבל הם עושים. קחו, למשל, כמה ראיות כי מניות תהיה תשואה רבה יותר על בימים האחרונים ובימים הראשונים של חודש. אור העובדה כי כבר ידועות מניות להראות תשואות נמוכות בימים שני.

אין הסבר רציונלי המופעים האלה, אבל הם יכולים להיות מוסברים על ידי התנהגות אנושית. קח למשל את “אפקט ינואר” כביכול, אשר טוען כי מניות רבות להכות במהלך החודש הראשון של השנה. אין מודל קונבנציונאלי כי חוזה זה, אך מחקרים מראים כי מניות פרץ בינואר כי המשקיעים מכרו את המניות לפני סוף השנה משיקולי מס.

חשבונאות אנומליות

הפסיכולוגיה האנושית היא מורכבת, וזה פשוט בלתי אפשרי לחזות כל משקיעים מהלך רציונלים עלולים לגרום. אבל, אלה שלמדו מימון התנהגותי הגיעו למסקנה כי ישנם מספר תהליכי החשיבה לדחוף אותנו לעשות פחות ממושלם החלטות השקעה.

אלו כוללים:

  • Bias שים לב:  יש ראיות המצביעות על כך שאנשים ישקיעו בחברות שנמצאות בכותרות, גם אם חברות הפחות ידועים להציע את ההבטחה של תשואות טובות יותר. מי מאיתנו לא השקיעו אפל או אמזון, פשוט משום שאנו יודעים הכל עליהם?
  • Bias הלאומי:  An American הולך להשקיע בחברות אמריקאיות, גם אם מניות בחו”ל להציע תשואות טובות יותר.
  • Underdiversification:  קיימת נטייה למשקיעים להרגיש יותר בנוח מחזיק במספר קטן יחסית של מניות בתיק ההשקעות שלהם, גם אם גיוון רחב יותר יגרום להם יותר כסף.
  • שחצנות:  משקיעים רוצים להאמין שהם טובים במה שהם עושים. הם אינם צפויים לשנות אסטרטגיות השקעה, כי יש להם אמון בעצמם הגישה שלהם. באופן דומה, כאשר הדברים הולכים טוב, הם צפויים לקחת אשראי כשזה למעשה תוצאות הטובות שלהם באות גורמים מחוץ או מזל טהור.

איך זה יכול לעזור לך

אם אתה רוצה להיות משקיע טוב יותר, אתם תרצו להיות פחות אנושיים. זה נשמע צורם, אבל זה יועיל לך לעשות חשבון נפש הטיות משלך ולהכיר בהם חשיבה פגומה משלך שפגע בך בעבר.

חשוב לשאול את עצמך שאלות קשות, כמו, “האם אני תמיד חושב שאני צודק?” או “האם אני לוקח קרדיט על נצחונות השקעות להאשים גורמים חיצוניים להפסדים שלי?” שאל, “האם אי פעם מכרתי מניה בכעס, או קנה מניה על סמך תחושת בטן פשוט?”

ואולי הכי חשוב, אתה חייב לשאול את עצמך אם יש לך את כל המידע שאתה צריך לעשות את בחירות השקעה הנכונות. אי אפשר לדעת הכל על מניה לפני קנייה או מכירה, אבל קצת טוב של מחקר יסייעו להבטיח שאתה משקיע על בסיס היגיון וידע אובייקטיבי ולא הטיות משלך או רגשות.

שקול Robo-יועץ

אחת המגמות האחרונות השקעה הוא השימוש-יועצים רובו, שבה חברה מנהלת ההשקעות שלך עם התערבות אנושית מעט מאוד. כספים מנוהלים במקום באמצעות הוראות ואלגוריתמים מתמטיים. כמה ברוקרי הנחה גדולים כולל ואנגארד, E-Trade ו- Charles Schwab יש שירותי יועצים רובו, ויש מספר חברות חדשות כוללים שבח אישי קפיטל.

המושבעים עדיין בחוץ על אם-יועצים רובו להציע תשואות גבוהות מהממוצע. אבל בתאוריה, באמצעות-יועץ רובו ישפר את הסיכויים שלך לקבל החלטות השקעה אופטימליות רציונלים. יתר על כן, כפי משקיע יותר לפנות גישה אוטומטית זו, אנו עשויים לראות את הדגמים האוצרים הקונבנציונליים להיות יותר מדויקים ככל התנהגות אנושית מישחק פחות תפקיד כיצד שווקים לבצע.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.