ניהול סיכון ריבית

Home » Investing » ניהול סיכון ריבית

ניהול סיכון ריבית

סיכון הריבית קיים נכס נושא ריבית, כגון הלוואה או ערבות, בשל האפשרות של שינוי בשווי של הנכס הנובע ההשתנות של שיעורי ריבית. ניהול סיכוני ריבית הפך חשוב מאוד, ומכשירים שונים פותחו כדי להתמודד עם סיכון ריבית.

מאמר זה בוחן מספר דרכים בן הוא לעסקים ולצרכנים לנהל שיעור סיכון ריבית באמצעות מכשירים נגזרים ריבית שונה.

מה סוגי המשקיעים רגישים לסיכון שיעור ריבית?

סיכון שיעור ריבית הוא הסיכון שעולה כאשר הרמה המוחלטת של שיעורי ריבית משתנית. סיכון ריבית משפיע ישירות על הערכים של ניירות ערך בעלי הכנסה קבועה. מאז שיעורי ריבית ומחירי האג”ח ביחס הפוך, את הסיכון קשור לעלייה בשיעורי ריבית גורם מחירי האג”ח לרדת, ולהיפך. משקיעי האג”ח, במיוחד למי להשקיע באג”ח לטווח ארוך בריבית קבועה, הם רגישים יותר ישירות לסיכון הריבית.

נניח שאדם רוכש אג”ח 3% בריבית קבועה ל -30 שנה עבור 10,000 $. קשר זה משלם 300 $ לשנה דרך בגרות. אם, במהלך תקופה זו, ריבית עולה ל 3.5%, אג”ח חדש שהונפק לשלם 350 $ לשנה דרך בגרות, בהנחת השקעה 10,000 $. אם bondholder 3% ממשיך להחזיק את הקשר שלו דרך בגרות, הוא מאבד את ההזדמנות להרוויח ריבית גבוהה יותר. לחלופין, הוא יכול למכור אג”ח 3% שלו בשוק ולקנות את הקשר עם הריבית הגבוהה יותר. עם זאת, עושה זאת התוצאה המשקיע מקבל מחיר נמוך יותר על מכירת שלו 3 אג”ח% כפי שהם כבר לא כמו אטרקטיבי למשקיעים מאז אג”ח 3.5% הנפיקה לאחרונה זמינים גם.

לעומת זאת, לשינויים בשיעורי הריבית משפיעים גם משקיעי פרייבט אבל ישירות פחות משקיעי האג”ח. הסיבה לכך היא, למשל, כאשר הריבית עולה, העלות של תאגיד ההשאלה כסף גם מעלה. זה יכול לגרום השאלת דחיית התאגיד, אשר עלול לגרום הוצאות פחות. ירידה זו בהוצאות עשויה להאט את צמיחה ארגונית לגרום רווח ירד ובסופו של דבר מחירי מניות נמוכים יותר עבור משקיעים.

סיכון ריבית אין להתעלם

כמו בכל הערכת סיכוני ניהול, תמיד יש את האופציה לעשות כלום, וזה מה שאנשים רבים עושים. עם זאת, בנסיבות של חוסר ודאות, לפעמים לא הגידור הוא הרה אסון. כן, קיימת עלות גידור, אבל מה היא העלות של מהלך משמעותי בכיוון הלא הנכון?

אחד צריך להסתכל רק אורנג ‘קאונטי, קליפורניה, בשנת 1994 על מנת לראות ראיות של החסרונות של התעלמות האיום של סיכון ריבית. בקיצור, גזבר מחוז אורנג ‘רוברט ציטרון לווה כסף בשיעורים לטווח קצר נמוכים יותר השאיל כסף בשיעורים לטווח ארוך גבוהים. האסטרטגיה הייתה בתחילה גדולה כמו שיעורים לטווח קצר נפלו ואת עקומת התשואה הנורמלית נשמרה. אבל כאשר העקומה החלה להסתובב מצב עקום תשואות בגישה הפוכה, דברים השתנו. פסדים ל אורנג ‘קאונטי, ואת כמעט 200 הגופים הציבוריים עבורו ציטרון הצליח כסף, נאמדו ב -1.6 מיליארדים $ והביאו לפשיטת הרגל של העירייה. זה מחיר כבד לשלם עבור התעלמות סיכון ריבית.

למרבה המזל, אלה שרוצים לגידור השקעותיהם נגד סיכון ריבית יש מוצרים רבים לבחירה.

מוצרי השקעה

התקפה:  חוזה קדימה הוא התוצר וניהול ריבית הבסיסי ביותר. הרעיון הוא פשוט, ומוצרים רבים אחרים שנדונו במאמר זה מבוססים על הרעיון הזה של סכם היום חילופי משהו בתאריך עתידי מסוים.

הסכמי שער פורוורד (FRAS):  FRA מבוססת על הרעיון של חוזה קדימה, שבו הקובע של רווח או הפסד הוא הריבית. לפי הסכם זה, צד אחד משלם ריבית קבועה ומקבל ריבית משתנה השווה לשיעור הפניה. התשלומים בפועל מחושבים על בסיס סכום קרן רעיוני ושלמו במרווחים שנקבעו על ידי הצדדים. רק תשלום נטו מורכב – המפסיד משלם לזוכה, אם אפשר לומר כך. FRAS תמיד המסולקות במזומן.

משתמשי FRA הם בדרך כלל לווים או מלווים עם תאריך עתידי יחיד שבו הם נחשפים לסיכון ריבית. סדרת FRAS דומה swap (ראה להלן); עם זאת, בעסקה חילופית כל התשלומים הם באותו השיעור. כל FRA בסדרה מתומחר בקצב שונה, אלא אם כן המבנה העתי הוא שטוח.

Futures:  חוזה עתידי דומה קדימה, אך הוא מספק את נגדיים עם סיכון פחות מאשר חוזה קדימה – כלומר, הפחתה של ברירת מחדל וסיכון נזיל עקב הכללת מתווך.

החלפות:  בדיוק כמו שזה נשמע, בהחלפה הוא חילופית. באופן ספציפי יותר, להחלפת ריבית נראית הרבה כמו שילוב של FRAS וכרוכה להסכם בין הצדדים הנגדיים להחליף סטים של תזרימי מזומנים עתידיים. הסוג הנפוץ ביותר של החלפת ריבית היא swap וניל רגיל, אשר כרוך צד אחד משלם ריבית קבועה וקבלת בריבית משתנה, ואת הצד השני משלם בריבית משתנה וקבלה שיעור קבוע.

אפשרויות:  אפשרויות ניהול שיעור ריבית הן חוזי אופציה עבורו האבטחה הבסיסית היא חובת חוב. מכשירים אלו יעילים בהגנה על הצדדים המעורבים הלוואה בריבית משתנה, כגון משכנתאות בריבית משתנה (נשק). קיבוץ של אפשרויות שיחת ריבית נקרא כובע ריבית; שילוב של אפשרויות עניין לשים שיעור נקרא קומת ריבית. באופן כללי, כובע הוא כמו שיחה ורצפה היא כמו פוט.

Swaptions:  swaption, או אפשרות להחליף, הוא פשוט אופציה להיכנס swap.

אפשרויות Embedded:  משקיעים רבים נתקלים מכשירים נגזרים וניהול עניין באמצעות אופציות גלומות. אם אי פעם קנו קשר עם הוראת שיחה, גם אתם נמצאים במועדון. המנפיק של אג”ח callable שלך מבטח כי אם ריבית תרד, הם יכולים להתקשר הקשר שלך ולהנפיק אג”ח חדש עם קופון נמוך.

Caps:  כובע, המכונה גם תקרה, הוא אופציית CALL על שער ריבית. דוגמא יישומו תהיה לווה הולכת ארוך, או לשלם פרמיה כדי לקנות כובע וקבלת תשלומים במזומן ממוכר הכובע (הקצר) כאשר ריבית ההתייחסות עולה על שיעור שביתה של הכובע. התשלומים נועדו לקזז העלאות הריבית על הלוואה בריבית משתנה.

אם הריבית בפועל עולה על שיעור שביתה, המוכר משלם את ההבדל בין השביתה ואת הריבית מוכפלת הקרן הרעיונית. “כובע”, אפשרות זו תהיה או מקום תקרה, על חשבון האינטרס של הבעל.

שווי הריבית הוא למעשה סדרה של אפשרויות רכיב, או “קפליות,” עבור כל תקופת הסכם הכובע קיים. קפליה נועדו לספק הגנה מפני עליית ריבית benchmark, כגון הריבית הבינבנקאית המוצע בלונדון (ליבור), לתקופה מוצהרת.

קומות:  כשם אופציית מכר ונחשבת תמונת הראי של אופציית CALL, הרצפה היא תמונת הראי של הכובע. קומת הריבית, כמו הכובע, היא למעשה סדרה של אפשרויות רכיב, פרט לכך שהם לשים אפשרויות ואת מרכיבי הסדרה מכונים “floorlets.” מי הוא ארוך, הרצפה משולמת על בגרות של floorlets אם שיעור ההתייחסות היא מתחת למחיר המימוש של הרצפה. מלווה משתמש זה כדי להגן מפני שיעורים נופלים על הלוואה מצטיינת בריבית משתנית.

קולרים:  צווארון המגן יכול גם לסייע בניהול סיכון הריבית. חותכת מושגת על ידי רכישת כובע זמנית ומכירה קומה (או להיפך), בדיוק כמו צווארון מגינה משקיע שהינו ארוך על המניה. קולר אפס עלות יכול גם להיות הוקם כדי להפחית את עלות הגידור, אבל זה מפחית את הרווח הפוטנציאלי שמהם ייהנה בידי תנועת ריבית לטובתך, כפי שהנחת תקרה על הרווח הפוטנציאלי שלך.

בשורה התחתונה

כל אחד מהמוצרים הללו מספקים דרך לגדר את סיכון ריבית, עם מוצרים שונים מתאימים יותר עבור תרחישים שונים. יש, עם זאת, אין ארוחות חינם. עם כל החלופות הללו, אחד מוותר משהו – או כסף, כמו דמי הביטוח ששולמו עבור אופציות, או עלות אלטרנטיבית, המהווה את הרווח אחד היה עושה בלי גידור.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.