Beş Durumlar Para ve Duygular karıştırın etmeyin

Home » Investing » Beş Durumlar Para ve Duygular karıştırın etmeyin

Beş Durumlar Para ve Duygular karıştırın etmeyin

para ve duyguları Karıştırma nadiren iyi bir fikirdir. İyi biter neredeyse hiç.

Ama böyle bir boşanma geçiyor bir ev satın veya sevdiği birini kaybeden ve para önemli miktarda miras sonra olduğu gibi bu özellikle doğrudur hayatında belirli anahtar zamanlar vardır.

Bu kez duygular bulut yargı izin vermedi ve önümüzdeki yıllarda uğrak üzücü mali seçimler yapmak sırasında çok kolay. Eğer para kararlar olarak kapıda duygularınızı kontrol etmek en iyi zaman göz önüne aldığımızda, burada hayatta beş temel zamanlardır.

Homebuying ve Satış

Gayrimenkul işlemleri, hayatta yapmak en önemli finansal kararlar arasında tipik olduğunu ve birlikte duyguların bir lunapark treni geliyor.

“Kazıklar bu büyük zaman karar alma sürecinden duyguları kaldırmak için daha da önemli,” Leon Goldfeld, gayrimenkul komisyonculuğu sitesi Yoreevo kurucularından söyledi.

Bunu yapmak yardımcı olmak için, Goldfeld 48 saatlik bir tampon dönemini önerir. Sevdiğiniz bir ev bulursanız, duraklatma düğmesine basın. Birkaç gün satın almak için karar vermeden önce düşünmeye harcayın. Bu süre boyunca, kendinizi birkaç önemli soru sormak.

“Çekici bir fiyata çünkü o ya da ‘rüya ev’, çünkü ek satın misiniz?” Goldfeld söyledi. “İdeal cevabı hem de. Ama ikincisi bir gereklilik olmalıdır. Duygularınızı ayıran değil bir ev ve bu riski azaltabilir bir tampon süre için fazladan ödeme neden olabilir.”

Bu iki soru değerlendirirken, pratik ve büyük resmi dikkate Tonya Lockamy, bir Florida merkezli emlakçı ekler.

“O kadar çok alıcı süslemeleri ve bağlantı boya renkleri dayalı evlere ilgili kararlar,” diye açıkladı. “İyi dekore ev boş evde her zaman daha hızlı satacak. Alıcılar daha akıllı olması gerekir. Bir ev satın alırken çok önemli olan iki şey konumu ve ev yapıdır. gerisi kendi zevkine göre özelleştirmek için kolaydır.”

Gözden kaçırılmaması gereken bir ev satan süreci de duyguyla doldurulabilir. Sonuçta, sayısız anılar vedalaşma sırasında kalbinin üzerine römorkör, tatiller kutladı, çocuklar büyüdü, ve daha fazlası, hepsi kişinin evinde oluşturulur.

“Müzakereler başladığında bu stresin başka bir boyut katıyor,” Lockamy söyledi. “Ben satıcıların nedeniyle görüşmelerin stresine saf duygu uzakta tam fiyat teklifleri yürüyerek gördüm. Bu bir teklif incelerken satıcı anlaşmanın şartları üzerinde odaklanması önemlidir. fiyat adil mi? muayene süresi şartları nelerdir? herhangi şarta var mı? Ne kadar kapanış gerekecek?”

Evlilik ve Boşanma

yeni bir evlilik başlamadan gelecek için umut ve hayallerinin ayrıntılarda planlama, partiler ve renklendirme ile dolu mutlu bir zamandır.

Bu süre bir damper koyarak olmadan, akıllı para kararlar ve daha da önemlisi, mali açıdan aynı sayfada almak için hala önemlidir. açıkça, gerçekçi ve adil mali durumunuz ile hedefleri hakkında konuşmak Eşinizle düzenli para tarihini programlayın.

Eğer gerçekten bir mükellef, pahalı düğüne gerek olup olmadığı hakkında rasyonel düşünerek başlayın. Her ne kadar bir peri masalı töreni için çam edebileceğiniz gibi, araştırma onların düğün daha az harcama çiftler boşanma olasılığının düşük olduğunu göstermiştir.

olasılığı bahsetmişken, ayrıca net bir mali plan sağlamak için yerinde bir evlilik akdi yapmayı düşünen olabilir, ayrıca evlilik sonu Lisa Zeiderman, New York evlilik ve aile hukuk firması Miller Zeiderman ve Wiederkehr kurucu ortağı diyor. “Hiç kimse bir gün boşanma dosyalama fikrine düşünmek istiyor ama bu tamamen olası sonuç var,” diyor.

Zaten evli bile, bir evlilik sonrası anlaşma düzgün varlıklarını bölmek kadar çizilebilir. Düğünden beri çocuğum var ek olarak, sizin çocuk mali geleceği içeren bir evlilik sonrası anlaşma oluşturabilir.

duygular bile aramızda sanest hafifçe delirtti hareket ederler yaparken Ön nups bir yana, boşanma, çiftler için zor bir zamandır. anahtar, bu duygular sürecini sürmesine izin vermemektir Steven Weil, Fort Lauderdale, Fla RMS Muhasebe için başkan ve vergi müdürü diyor.

“Birbirlerini cezalandırmaya adına, o hiç kurtarmak için umut edebileceğinden çok mücadele üzerinde çok fazla harcamak kolaydır,” Weil diyor. “Dostane karar vermek Çiftler sadece aralarındaki bölmek için masaya daha fazla para tutmak için bekleyebilirsiniz, ama aynı zamanda yolumdan davayı almak ve hayatlarına devam taşıyabilirsiniz.”

miras

sevilen birini kaybettikten sonra günler ve haftalarda, düz düşünmek zor olabilir. önemli değişim dönemlerinde mali konularla ilgilenmek neredeyse imkansız olabilir.

“Herhangi son derece duygusal bir oluşum sonrasında, fındık ve finansal karar verme cıvataların etrafında baş almak bir tehditkar engel olabilir,” Michael Kay, New Jersey Finansal Yaşam Focus yazar ve mali yaşamı planlayıcısı söyledi. Kay ilk odak likidite olmalıdır öneriyor: ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar para var mı?

düşeş veya bir aile üyesi geçmesiyle kaynaklanan miras her türlü nasıl ele belirleyen gelince, yaklaşım uzun vadeli umutlar ve hedeflerine bağlıdır.

Ancak, Mark Painter, bir CFA ve New Jersey merkezli EverGuide Financial Group’un kurucusu ilk adım çok gelir miras oluşturulabilir nasıl belirleyici gerektiğini söylüyor.

insanlar duygusal olduğunda”onlar onları daha iyi hissettirecek düşünüyorum şey yapmak eğilimindedir. Hollywood’da bir film izlerken onların terler içinde dondurma bir galon yeme birisi olarak tasvir ediyor, ama gerçek hayatta bu genellikle hep üzerinde harcama haklı olamazdı belki istedim ama gelmiş büyük bir satın alma hale getirmek,”Ressam söyledi. “Eğer yeni bulduğu para var ve kendinizi almak gerekir çünkü duyguların yanı savurganlık söyleyecektir çünkü düşeş ile harcama mantığı anlamı kalmaz.”

senin kararın dışına duygu bazı alır çünkü miras kazanabilir gelir odaklanarak önemlidir. Eğer 500.000 $ miras Örneğin, ilk tepki bu para bir çok şey olduğunu düşünmek olabilir ve uzun bir süre sürecek.

“Bu para gelir yaklaşık $ 20,000 yıllık üretecek fark zaman, oldukça olduğu kadar başlangıçta düşünce gibi gelmiyor. Bu basit adım birisi para ile yapmak ve en iyi alternatifleri anlamaya ne yeniden değerlendirmek için izin verir,”Ressam söyledi.

Henüz başka husus, bir yatırım portföyü miras özellikle zaman, o portföy ileriye nasıl kontrol edileceğidir, David Edwards, New York merkezli Heron Zenginlik başkanı diyor.

“Ortak bir tuzak yatırım stratejisine Kalıtsal yatırım portföyü değiştirmek için yararlanıcı isteksizlik,” Edwards açıkladı. “ ‘O stokları baba için yeterince iyi olsaydı, onlar benim için yeterince iyi demektir!’”

Aslında, miras anı yeniden başlamak için mükemmel bir andır. Genellikle hayırsever çünkü derin sermaye kazançları hususlar stoklarını satmak mümkün değildi, ama öldükten sonra portföylerindeki hisse senedi maliyet esasına göre temelinde step-up ile, satmak için hiçbir vergi cezası var Edwards söyledi.

Yeni Maaş Müzakereler

Eğer senin değerin ne soran görevi nasıl ele etkileyebilir kişinin kariyer ve maaş sarılmış gurur bir sürü var.

onlar anksiyete içeren veya kendine dikkat etmek yeterli gelire sahip endişeler bağlı korkusu nedeniyle Maaş görüşmeleri duygusal olabilir. ayrıca müzakereler doğasında bilgi asimetrisi ile ilişkili anksiyete olabilir Melissa Donohue, yazarı açıkladı “Genç Kadınlar için Mali Beslenme:. Para konusunda Kızlar öğretin nasıl (ve NEDEN)”

“İşvereniniz genellikle ya bir dengesizlik olduğunu pozisyonunuza için ödenecek ne hakkında benden daha çok bilgiye sahip Basitçe söylemek gerekirse,” diye açıkladı.

Para görüşmeleri Ayrıca size değer ve duygusal olarak zor olabilir sizin değerinde, konuşmak gerektirir.
“Kişisel gelir muhtemelen emekli aracılığıyla mali güvenlik büyük bir parçası olacaktır. Etkili maaş müzakereleri bu önemli zenginliği oluşturucu maksimize yardımcı olacak”Donohue söyledi.

Yatırım

duygular yatırım kararları götürmek için Son olarak, bu sıradışı değil. Neredeyse tüm mali danışman duygu ve yatırım ters köşe tutulması gerektiğini kabul ediyoruz.

“İnsanlar genelde bir stoka ‘evli’ ya da bir aile üyesi ya da bir yatırım önsezine bazı kişisel bağlantısı vardır çünkü bir yatırım tutunmak olsun,” Meredith Briggs, New York merkezli Tatonic Danışmanları ile yeminli mali planlayıcısı söyledi. “Yatırım bir popülerlik yarışması veya sadakat testi değildir. Kendi can finans gelince dikkatle riski yönetmek zorunda ve sık sık kalbin ne diyor görmezden ve kafanın dinleme anlamına gelir.”

Aaron Klein, CEO ve Riskalyze, yatırımcılar için risk hizalama platformunun kurucusu ayrıca bir portföy yeterli para kazanmak ve sadece bir stok satın reddetme bunun nedeni değilken sinirleniyor içerir ki, duygu odaklı ve korku bağlı yatırım karşı uyardı düşük performans olabilir.

“Duygu yatırım hesapları için iyi bir pazarlık ne reddetmek için sürücü olacak” dedi Klein. “Apple bırakarak iken Birkaç yıl önce, bir grup insan Apple, düşük satın ve onlar o zamandan beri inanılmaz derecede iyi yaptık. Bizi büyük bir çoğunluğu duyguyla tepki gösterdi ve ‘Bu kötü’ ve para kazanmış insanlar, dedi ki, ‘Bu bir pazarlık.’”

“İnsan olarak biz duygu sürücüsü olmak sağlayarak bizim yatırım sabote etmek bu olağanüstü yeteneği var,” Klein ekledi.

Hepsi bu pazarlık fiyatlı veya azalan stokları akıllıca bir alım olduğunu söylemek değil. Ama bir hisse senedi fiyatı, satın iyi ya da kötü bir karar olup olmadığı ile ilgisi yoktur.

hikayenin ruhu? Hayatta pek çok diğer zamanlarda olduğu gibi, yatırım yaparken koyunda duygularını tutmak ve büyük olasılıkla çok daha iyi bir ücret olacak.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.