Bu Basit 5 Kategori Bütçe deneyin

Home » Budgeting » Bu Basit 5 Kategori Bütçe deneyin

Bu Basit 5 Kategori Bütçe deneyin

Aksi takdirde bir bütçe olarak bilinen bir harcama planı oluşturmak istiyorsunuz, ancak bu bütçeleme çalışma sayfaları aracılığıyla kolaylaştırdı olabilir türü gibi, bir girift Ayrıntılı harcama kalemi bütçe yapmak istemiyoruz. Bunun yerine, sadece bir temsil eden bir bütçeyi istiyoruz “geniş bir bakış.”

Aynı zamanda, biz 80/20 bütçe veya 50/30/20 bütçesinde özetlemektedir tip olduğunca geniş bir bütçe yapmak istemiyoruz.

Biraz daha spesifik ve yapısal bir bütçe istiyorum. Sen Goldilocks bütçesini, ikisi arasında mutlu bir ortam istiyorum. Çok az değil, ama çok fazla değil: Eğer beş veya altı kategoride harcamalarınızı yıkmak sağlayan bütçenin türünü istiyorum. Ne yapmalısın?

Aşağıda, bütçenizin beş kategoride belirtilen ne zaman nasıl görünmesi gerektiği bir dökümünü. Bu bütçe Today Show editörü Jean Chatzky Oprah borç diyeti açıkladı biridir. İşte başlıyoruz:

Konut

Konut senin evine götüreceği gelirin yüzde 35 oluşmalıdır. Yani ipotek veya kira, bütün ev tamir ve bakım, mülkiyet vergileri dahil, bu tür elektrik, gaz, su ve kanalizasyon, ve ev sahibi en ya kiracı sigortası gibi uygulamalara sahiptir. Kısacası, her konut ile ilgili masraf içerir.

taşımacılık

Ulaştırma senin evine götüreceği gelir en fazla 15 yüzde almalıdır. Bu herhangi bir araba seni yapıyoruz ödemeleri, benzin, araç sigortası, tüm tamirat ve bakım, otopark ödeme veya miktarını içerir tren veya metro bilet için ödeme tutarı (eğer toplu taşıma binmek ise).

Unutmayın, ulaşım sadece araç ödeme içermez. Araç ödeme, sizin yağ değişimi ve melodi-up, yeni radyatör ve triger kayışını: Bu her şeyi içerir.

Diğer günlük giderler

Ağırlıklı olarak ihtiyari giderler şunlardır Diğer yaşam giderleri, gelirinizin% 25 kadar sürer.

 Bu, lokantalarda yemek konser bileti satın alma yeni kıyafetler almak, spor etkinlikleri giderek ve güzel bir tatil aile alınmasını da içerir.

Tasarruf

Tasarruf bütçenizin yüzde 10 tüketmelisiniz. Bu, acil bir fon oluşturmaya yanı sıra emeklilik için ağırlıklı olarak.

Borç Ödeme

Borç Ödeme gelirinizin yüzde 15 tüketmek gerekir. Bu, kredi kartları veya öğrenci kredileri kapsamaktadır. Bu “konut” ve altında listelenen minimum ipotek veya araç ödeme içermez “ulaşım.” (Bu size yukarıda ve-ötesi, sizin ev ve taşıt kredisi doğru yapıyoruz asgari herhangi bir ekstra ödeme içermez.)

Sen düşünce olabilir: Bir saniye, neden sadece yüzde 10’luk bir tasarruf oranı savunuyor? 80/20 bütçesi ve 20 yüzde 50/30/20 bütçe savunucusu tasarruf oranları hem değil mi? Evet, yaptılar ama 80/20 bütçe ve 50/30/20 bütçesi kapsamında fark edeceksiniz olarak, “tasarruf” dahil borç paydown.

Bu beş kategori bütçesinde, tasarruf ve borç iki ayrı kategoriler olarak listelenmektedir. biri için yüzde 10 ve diğeri için yüzde 15 ile, aslında tasarruf ve borç ödeme aşağı kombinasyonuna (toplamda) yüzde 25’ini harcıyoruz.

Bu daha agresif ve hırslı önceki iki bütçeleri tavsiye aşıyor.

Eğer biraz detaylı bir bütçe oluşturmak istiyorsanız ama aşırı öyle, bu beş kategori bütçe kullanın.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.