Čo je záujmu a ako to funguje?

Home » Banking and Loans » Čo je záujmu a ako to funguje?

Čo je záujmu a ako to funguje?

Úroky sú náklady na používanie peňazí niekoho iného. Keď si požičať peniaze, budete platiť úroky. Keď sa požičiavajú peniaze, získate úrok.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako vypočítať úrok, a niektoré metódy sú výhodnejšie pre veriteľa. Rozhodnutie o zaplatení úrokov závisí na tom, čo dostanete na oplátku, a rozhodnutie o úroky závisí od alternatívnych možnostiach investovať svoje peniaze.

Čo je to úrok?

Úrok sa vypočíta ako percento z rovnováhy úver (alebo záloha), platené pre veriteľa pravidelne za právo používať svoje peniaze. Suma je zvyčajne spomenie ako ročnou sadzbou, ale záujem je možné vypočítať na obdobie, ktoré sú dlhšie alebo kratšie ako jeden rok.

Záujem je ďalšie peniaze, ktoré musia byť vrátená – navyše k pôvodnému zostatku úveru alebo vkladu. Povedané inými slovami, zaoberať otázkou: Čo je potrebné si požičať peniaze? Odpoveď: Viac peňazí.

Keď požičiavanie:  Ak chcete si požičať peniaze, budete musieť splatiť, čo si požičať. Okrem toho, aby kompenzovať veriteľa za riziko úverovania pre vás (a ich neschopnosť používať peniaze niekde inde, keď ho používate), budete musieť splácať  viac, než si požičal .

Pri zapožičiavanie:  Ak máte peniaze navyše k dispozícii, môžete si požičať to sami, alebo vložiť prostriedky do sporiaceho účtu (efektívne nechal banky požičiavať ju alebo investovať prostriedky).

Výmenou, budete očakávať, že úroky. Ak si nebudete zarábať nič, môžete byť v pokušení utrácať peniaze namiesto toho, pretože tam je malá výhoda čakať (iné ako šetriť na budúce výdavky).

Koľko budete platiť, alebo zarábať na úrokoch? Záleží to na:

  1. úroková sadzba
  2. výška úveru
  3. Ako dlho trvá, než sa vrátiť

Vyššia rýchlosť alebo dlhodobejšie výsledky úver vo dlžník zaplatí viac.

Príklad: s úrokovou sadzbou päť percent ročne a zostatok 100 $ za následok úroky vo výške 5 $ ročne za predpokladu, že budete používať jednoduchý úrok. Ak chcete vidieť výpočet pomocou Tabuliek Google tabuľku s týmto príkladom . Zmena tri faktory uvedené vyššie vidieť, ako zmeny úrokových nákladov.

Väčšina bánk a vydavateľov kreditných kariet nepoužívajú jednoduchý úrok. Namiesto toho, záujmové zlúčeniny, čo vedie k záujmu množstvách, ktoré rastú rýchlejšie (pozri nižšie).

úročenie

Získate záujem, keď požičiavajú peniaze alebo vložiť peniaze do bankového úročený účet, ako je sporiaci účet alebo potvrdenie o vklade (CD). Banky vykonajte úverov pre vás: Využívajú svoje peniaze ponúkať úvery iných zákazníkov a vykonať ďalšie investície, a prejdú časť týchto príjmov pre vás vo forme úroku.

Periodicky (každý mesiac alebo štvrťrok, napríklad), že banka zaplatí úroky z vašich úspor. Uvidíte transakciu na úrokové platby, a všimnite si, že vaše zvyšuje zostatok na účte. Buď môžete stráviť, že peniaze alebo ju ponechať na účte, takže aj naďalej úroky. Vaše úspory skutočne môže stavať na sile, keď necháte záujem o účte – budete zarábať záujem o pôvodnú vklad , ako aj pridanú k svojmu účtu úroky .

Úročenie na vrchole záujmu, ktoré získal predtým je známy ako zloženého úroku.

Príklad:  vložíte $ 1,000 na sporiaci účet, ktorý platí päťpercentný úrokovú sadzbu. S jednoduchým záujmu, by ste zarobiť $ 50 za jeden rok. Kalkulovať:

  1. Vynásobte $ 1,000 v úsporách o päť percent záujmu.
  2. $ 1,000 x 0,05 = $ 50 zisku (pozri, ako previesť percenta a počet desatinných miest).
  3. zostatok na účte po uplynutí jedného roka = $ 1,050.

Avšak, väčšina bánk spočítať svoje úrokové príjmy každý deň – a to nielen po uplynutí jedného roka. To funguje vo váš prospech, pretože budete využívať zlučovanie. Za predpokladu, že váš bankový zlúčenín záujem denne:

  • Zostatok na účte bude 1,051.16 $ po uplynutí jedného roka.
  • Vaša ročná percentuálna výnos (APY) by bolo 5,12 percenta.
  • Tie by zarobiť $ 51,16 v záujme v priebehu roka.

Rozdiel môže zdať malé, ale hovoríme len o váš prvý $ 1,000 (čo je impozantný štart, ale bude to trvať ešte ďalšie úspory dosiahnuť väčšinu finančných cieľov).

každým  $ 1,000, budete zarábať o niečo viac. V priebehu času (a ako uložiť viac), tento proces bude aj naďalej narastať do väčších a väčších ziskov. Ak necháte sám účet, budete zarábať $ 53,78 v nasledujúcom roku (v porovnaní s 51,16 $ v prvom roku).

Pozrite sa na Google listy tabuľku s týmto príkladom . Vytvoriť kópiu tabuľky a vykonať zmeny, aby sa dozvedieť viac o zloženého úroku.

platenie úrokov

Keď si požičať peniaze, je zvyčajne potrebné platiť úroky. Ale to nemusí byť zrejmé, – že to nie je vždy riadkovej položky transakcie alebo samostatný návrh na úrokové náklady.

Splátky dlhu: S úvery ako štandardné doma, auto, a študentské pôžičky, úrokové náklady sa pečie do vašej mesačnej platby. Každý mesiac sa časť vašej platby ide na zníženie váš dlh, ale druhá časť je váš úrokové náklady. S týmito úvermi, si zaplatiť svoj dlh v priebehu určitého časového obdobia (15-ročnej hypotéky alebo 5-year auto úver, napríklad).

Otáčavé dlh: Ostatné úvery revolvingové úvery, takže môžete požičať viac každý mesiac a bude vykonávať pravidelné platby na dlh. Napríklad, kreditné karty vám umožní opakovane tráviť tak dlho, ako si pobyt pod kreditnú hranicou. Úrokové výpočty sa líšia, ale to nie je príliš ťažké prísť na to, ako sa úroky a ako vaše platby fungovať.

Dodatočné náklady: Úvery sú často citovaný s ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Toto číslo vám povie, koľko budete platiť za rok a môže zahŕňať dodatočné náklady nad rámec úrokových nákladov. Vaša čisté úrokové náklady je záujem “rate” (nie APR). U niektorých úverov, budete platiť nákladov na uzavretie či finančných nákladov, ktoré sú technicky nie úrokové náklady, ktoré prichádzajú z vyššie vášho úveru a svoje úrokové sadzby.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.