Yönetme Faiz Oranı Riski

Home » Investing » Yönetme Faiz Oranı Riski

Yönetme Faiz Oranı Riski

Faiz oranı riski nedeniyle faiz oranlarının değişkenliği nedeniyle varlığın değerinin değişmesi ihtimaline böyle bir kredi veya teminat olarak, faiz getiren bir varlık bulunmaktadır. Faiz oranı riski yönetimi çok önemli hale gelmiştir ve muhtelif aletler faiz oranı riski ile başa çıkmak için geliştirilmiştir.

Bu makale işletmeler ve tüketiciler hem çeşitli faiz oranı türev enstrümanlar kullanılarak faiz oranı riskini yönetmek çeşitli şekillerde bakar.

Yatırımcılar Türleri Nelerdir Faiz Oranı Riskine Duyarlı mı?

Faiz oranı riski, faiz oranlarının mutlak seviyesi dalgalanma durumunda ortaya çıkar risktir. Faiz oranı riski doğrudan sabit getirili menkul değerlerini etkiler. faiz oranları ve tahvil fiyatlarının ters ilişkili olduğundan, faiz oranlarının yükselmesi ile ilişkili risk tahvil fiyatlarının düşmesine neden olur ve bunun tersi. Bond yatırımcılar, uzun vadeli sabit faizli tahviller yatırım kim özellikle bu, daha doğrudan faiz oranı riskine karşı hassastır.

Tek bir 10.000 $% 3 sabit oranlı 30 yıllık bağı satın varsayalım. Bu bağ olgunluk yoluyla yılda 300 $ öder. Bu süre içinde, faiz oranları% 3,5 yükselmesi, varsa, yayınlanan yeni bağlar 10.000 $ yatırım varsayarak, olgunluk yoluyla yılda 350 $ ödemek. % 3 obligatör olgunluk aracılığıyla yaptığı bağı tutmaya devam ederse, o daha yüksek bir faiz oranı kazanmak için fırsatı kaybeder. Alternatif olarak, o pazarda yaptığı% 3 bağı satmak ve yüksek faiz oranı ile bağı alabilirdik. Ancak, bunu yaparken yeni ihraç% 3.5 bağları da mevcuttur beri artık yatırımcılara çekici olarak% 3 tahvil yaptığı indirime daha düşük bir fiyat alma yatırımcı ile sonuçlanır.

Buna karşılık, faiz oranlarındaki değişiklikler de sermaye yatırımcıları ama daha az doğrudan daha tahvil yatırımcıları etkiler. faiz oranları yükselince, örneğin borc şirketin maliyeti de artar olmasıdır. Bu da daha az harcama sonuçlanabilir kurumlar ertelenmesi borçlanma neden olabilir. harcamalarda bu azalma kurumsal büyümeyi yavaşlatabilir ve azalmış kar ve yatırımcılar için sonuçta daha düşük hisse senedi fiyatları ile sonuçlanabilir.

Faiz Oranı Riski göz ardı edilmemelidir

herhangi bir risk yönetimi değerlendirmesine olduğu gibi, orada hiçbir şey yapmak seçeneği her zaman olduğunu ve birçok insan öyle yapar. Ancak, öngörülemezliğin durumlarda bazen hedging değil felaket. Evet, hedging için bir maliyet olduğunu, ancak yanlış yönde önemli bir hamle maliyeti nedir?

Bir faiz riski tehdidini görmezden tuzaklar kanıtlarını görmeyi 1994 yılında, Orange County, Kaliforniya bakmak yeterlidir. Özetle, Orange County Sayman Robert Citron alt kısa vadeli oranlarda borç para ve daha yüksek uzun vadeli oranlarda para ödünç. Kısa vadeli oranları düştü ve normal verim eğrisi tutulmuştur olarak stratejisi ilk olarak büyük. eğri dönmeye başladı ve yaklaşım ters getiri eğrisi durumu, işler değişti. Orange County kayıplar, ve Limon para yönetilen hangi yaklaşık 200 kamu tüzel kişileri, 1.6 milyar $ olduğu tahmin ve belediyenin iflas sonuçlandı bulundu. Yani faiz oranı riskini görmezden ödemek için ağır bir bedel.

Neyse ki, faiz oranı riskine karşı yatırımlarını korunmak isteyenler seçim pek çok ürün var.

Yatırım Ürünleri

Forvetler:  Bir ileri sözleşme en temel faiz oranı yönetimi ürünüdür. Fikir basittir ve bu makalede açıklanan diğer birçok ürün, belirli bir gelecekteki bir tarihte bir şeyin bir değişim için bir anlaşma bugün bu fikir dayanmaktadır.

İleri Oranı Anlaşmaları (VOA):  Bir FRA kazanç veya kayıp belirleyici bir faiz oranı olan bir forward sözleşmesinin, fikrine dayanmaktadır. Bu anlaşmaya göre, tek parti sabit bir faiz oranı öder ve bir referans oranına eşit değişken faiz oranı alır. Gerçek ödemeler bir kavramsal anapara miktarına göre ve taraflarca belirlenen aralıklarla ödenen hesaplanır. Kaybeden kazananı öder, tabiri caizse – Sadece net ödeme yapılır. FRA’lar hep nakit olarak düzenlenmiştir.

FRA kullanıcılar genellikle onlar faiz oranı riskine maruz edildiği tek gelecekteki tarihle borçlu veya alacaklı. Fras Bir dizi takas (aşağıda ele alınan) ‘e benzer olduğu; Ancak, takas tüm ödemeler aynı oranda bulunmaktadır. terimi, yapısı düz olmadığı sürece bir dizi her FRA, farklı bir oranda fiyatlı.

Gelecekler:  Bir vadeli sözleşme bir ileri benzer, ancak bir ileri sözleşme daha az riskle karşı tarafını sağlar – yani, varsayılan ve likidite riskinin azalması bu nedeniyle aracılık dahil etmek.

Takas eder:  Adından da anlaşılacağı gibi, bir takas bir alışverişidir. Daha spesifik olarak, faiz takas Fras bir kombinasyonu çok benziyor ve gelecekteki nakit akışlarının setleri alışverişinde karşı taraf arasında bir anlaşma gerektirir. Faiz oranı takası en sık tip bir tarafın sabit faiz oranı ödeyen ve bir yüzer oranınızın, ve diğer parti kayan bir ücret ve sabit bir oran almayı içerebilir düz vanilya takas vardır.

Seçenekler:  Faiz oranı yönetim seçenekleri yatan güvenliği borç yükümlülüğü olduğu opsiyon sözleşmeleri bulunmaktadır. Bu belgeler ayarlanabilir oranlı ipotek (ARM) olarak, bir kayan oranı kredinin yer alan parti korunmasında faydalıdır. Faiz oranı çağrı seçeneklerinin gruplandırma, bir faiz oranı kap olarak anılır; faiz oranı koymak seçeneklerin bir arada bir faiz tabanı olarak adlandırılır. Genel olarak, bir kap Görüşme gibidir ve bir kat bir put gibidir.

Swaptions:  Bir satım işlemleri, swaption veya takas seçeneği sadece takas içine girmek için bir seçenektir.

Gömülü seçenekleri:  Birçok yatırımcı gömülü seçenekleri üzerinden faiz yönetim türev ürünleri karşılaşıyoruz. Hiç bir çağrı hükmü ile bir bağ satın almış, siz de kulüp bulunmaktadır. Senin çağrılabilir bağın veren faiz oranları düşüş varsa, bunlar bağ aramak ve daha düşük kupon ile yeni tahviller ihraç edebilir sigortalanması edilir.

Caps:  aynı zamanda bir tavan olarak adlandırılan kap, faiz oranı üzerinde çağrı seçenektir. Uygulaması örneği uzun gidiş ya da bir kap satın almak için prim ödeyerek ve referans faiz oranı CAP’ın grev oranını aştığı kapak satıcının (kısa) nakit ödemelerini almaya borçlu olacaktır. Ödemeler değişken faizli kredi faiz oranı artışları karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Gerçek faiz oranı grev oranını aşarsa, satıcı grev ve kavramsal anapara ile çarpımı faiz oranı arasındaki farkı öder. Bu seçenek “kap” ya da sahibinin faiz giderlerine, bir üst sınır koyacaktır.

faiz oranı kap aslında kap sözleşmesinin olması her dönem için bileşen seçenekleri veya “kapletler,” dizisidir. Bir kaplet belirli bir süre boyunca böyle Londra Bankalararası Oranı (LIBOR) olarak gösterge faiz oranında bir artış, karşı bir güvence sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Kat:  bir satım opsiyonu alım opsiyonlarının ayna görüntüsü kabul edilir gibi, zemin kapağının ayna görüntüsüdür. Onlar seçenekleri konur ve seri bileşenleri olarak adlandırılır dışında faiz oranı zemin, kap gibi, aslında bileşen seçenekleri bir dizi “floorlets.” Uzun her kimse referans oranı katın darbe fiyatının altında ise, zemin floorlets olgunluk üzerine ödenir. Bir borç veren olağanüstü bir değişken oranlı kredi düşen oranlarda karşı korumak için bunu kullanır.

Yakalar:  Bir koruyucu yaka ayrıca faiz oranı riskini yönetmek yardımcı olabilir. Sıkma bileziği bir yaka bir hisse üzerinde uzun bir yatırımcı korur gibi, aynı anda bir kap satın alma ve bir kat (veya tam tersi) satarak gerçekleştirilir. Sıfır maliyetli yaka da riskten korunma maliyetini düşürmek için kurulan, ancak bu potansiyel kar üzerinde bir tavan yer var gibi sizin lehinize bir faiz hareketi tarafından zevk olacaktır potansiyel kar azaltır edilebilir.

Alt çizgi

Bu ürünlerin her biri farklı senaryolar için daha uygun farklı ürünlerle, faiz riskinden korunmak için bir yol sağlar. Hiçbir ücretsiz öğle yemeği, ancak var. Ya parayı, seçenekler veya bir riskten korunma olmadan yapmış olur kârdır fırsat maliyet için ödenen primler gibi – bu alternatiflerden herhangi biriyle, bir şey vazgeçer.

Author: Ahmad Faishal

Ahmad Faishal is now a full-time writer and former Analyst of BPD DIY Bank. He's Risk Management Certified. Specializing in writing about financial literacy, Faishal acknowledges the need for a world filled with education and understanding of various financial areas including topics related to managing personal finance, money and investing and considers investoguru as the best place for his knowledge and experience to come together.